Bela ili braon jaja? Ukoliko farbate jaja lukovinom, razlike u boji gotovo da i neće biti, međutim ukoliko koristite otiske listova, na belim jajima dobićete dosta dramatičniji izgled, kontrast je mnogo veći, kao što možete da vidite na slikama.
Takođe, bela jaja su dobra i kad hoćete da farbate jaja kurkumom. To je zaista dobar način da dobijete baš žuta jaja, što meni nije ranije polazilo za rukom ni kad sam koristila veštačku boju. Kao što vidite na slici žuta jaja imaju finu patinu što im daje dodatni šmek. Ja baš puno stavim mlevene kurkume, oko 6 punih kašika na 12 jaja.
Farbanje jaja lukovinom je i dalje moja omiljena tehnika, sad znam da ne moram da natrpam previše lukovine da bi mi jaja bila crvena. Pošto voda sa jajima i lukovinom počne da ključa, smanjim vatru i kuvam ih još 15 minuta. Posle ne vadim odmah jaja, nego ih ostavim neko vreme dok se voda malo ohladi.
Mramorna jaja su cool, ali mnogo je teško držati lukovinu oko jaja u čarapi. Ukoliko ne poznajete ovu tehniku, ljuskama od crnog i belog luka obmotate jaje, i preko toga stavite čarapu, zategnete je i vežete.
Izbor čarapa uopšte nije tako nebitan kada je u pitanju uskršnja dekoracija. Nikako ne koristite debele najlon čarape. Ukoliko imaju likru velika je verovatnoća da će na jajima ostati otisak njihove teksture, ali to nije toliko upadljivo. Najbolje je da čarapom pokrijete celo jaje, da ne biste imali one funky osmice na jajima. Ja sam ove godine koristila neke čipkane čarape, interesovalo me baš kako će da ispadnu jaja , i nije baš tako loše ispalo, mada sam očekivala veći kontrast. Mislim da ne treba da pominjem koliko je važno da dobro zategnete čarapu, najbolje da vam neko pomogne u vezivanju iste.
Najbolje da koristite vrlo mekane listove, oni se dobro lepe za jaje, ukoliko su deblji nećete dobiti lepu konturu lista, nego će biti izmrljana. Iskustvo kaže da je najbolje lišće za tu namenu od peršuna, šervila, korijandera, deteline, rukole, itd.
Otisci lišća šervila, korijandera i peršuna. |
Pre nego što stavite listove na jaja potopite ih u vodu da se bolje zalepe za ljusku.
Ove godine nijedno jaje mi nije puklo tokom kuvanja, pored sirćete u vodu sam po prvi put stavila so, možda je ona zaslužna za to, 1-2 kašike.
I posle Uskrsa, ako preostane puno jaja, ovde možete da vidite kako da ih potrošite.
I na kraju, srećan Uskrs svima! Provedite ga sa svojim najmilijima na najlepši mogući način.
11 Comments
to je i moja omiljena tehnika, krasna su
Krasno izgledaju i odlican post si pripremila. Sretan Uskrs!
Hrisos vaskrese.
Draga moja, divno si sve pripremila. Uvek se radujem saranju jaja a omiljena su mi ona u lukovini 🙂
Divna su.Ovo sa kurkumom mi je otkrice…taaakooo su divno zuta!
Obojena jaja izgledaju jako lepo, slike odlicne kao i uvek, ali ono sto je meni privuklo paznju je ova vaza na tri sprata. Nigde nisam videla da imaju skroz staklene. Sve u svemu prelepo je sve kao i uvek. Pozdrav
Hvala, Marina! To je čuveni stalak iz Ikee, i prilično sam sigurna da možeš da ga nađeš u bilo kojoj njihovoj prodavnici.
Hvala☺
Jaja su jako lepa! U lukovini svake godine farbamo, ali sad bih volela da probam i sa kurkumom, jer mi jakoo dopada boja.
Potrebno je da dodam mlevenu kurkumu u vodu u kojoj se jaja kuvaju i to je to?
Srećan praznik takođe! 🙂
Da, samo se doda vodi u kojoj se kuvaju bela jaja. Važno je da jaja posle kuvanja malo namažete uljem, jer se nekako isuše. Lepo se provedi za Uskrs!