Jedna od najlepših stvari koje sam doživala u Španiji, a bilo ih je mnogo, je bila njihova hrana. Toliko smo lepo jeli, ne sećam se nijednog putovanja gde smo probali toliko različite i ukusne, a opet jednostavne i pristupačne hrane. Ono što me je posebno oduševilo jeste poseban način serviranja hrane, tipičan za ovu zemlju, a to je – tapas. Nije da to nisam probala ranije, ali u Španiji je to bilo jedno posebno iskustvo. Kod kuće sam brže bolje napravila tapas sa mojim omiljenim stvarima: hrskavi pohovani plavi paradajz sa prelivom od meda i balzamika, recept je u prethodnom postu, španski tost sa paradajzom, mančego sir i masline, sve sa sangrijom.
O tapasima
Tapas dosta podseća na meze, u pitanju je serviranje manje količine različitih jela uz piće. I da, tapas se obavezno jede u društvu. Nekada se služe sva jela odjednom, a nekad jedno po jedno. Ovaj na slice je bio najlepši tapas koji smo probali, španska kuhinja sa uticajima iz Severne Afrike.
U Španiji obično jedan tapas za deljenje dobijate uz naručeno piće, u Madridu recimo škrtare, pa ćete recimo dobiti samo masline, a u Granadi je serviranje tapasa obavezno i veoma je lep izbor. Postoje dve različite porcije, veća i manja, i često su cenom veoma pristupačni. Ukoliko jedete tapas za barom, stojeći, onda će vas to manje koštati nego za stolom.
Tapas barovi, tako se zovu restorani u kojim se služe, su poslednjih godina postali veoma popularni, skoro da svojim brojem nadmašuju tradicionalne restorane. Postoji nekoliko legendi kako je tapas nastao, ali biće da je da su vlasnici restorana shvatili da uz male obroke, pogotovo slane, raste potrošnja pića, pa su zbog toga počeli da služe tapas.
Tapas na španskom znači poklopac, i dobio je naziv tako što su se sa komadom hleba, pršute ili sira pokrivale čaše sa vinom, da u njih ne bi ušle mušice. Veruje se da su tapasi nastali u Andaluziji, gde smo i imali prilike da ih probamo. Španci su veoma ponosni na svoje tapase, ali interesantno je to da taj koncept može da se primeni na bilo koju kuhinju sveta.
Evo, pogledajte kako izgledaju neki od popularnih tapasa:
Španska pršuta, hamon (jamon), sa krekerima od maslinovog ulja (savršenstvo!)
Kuvani omanji krompiri sa prelivom
Gaspačo (savršenstvo!)
Ćufte u sosu (vidi prvu sliku)
Pohovani plavi patlidžan sa prelivom od meda (savršen kada se napravi po ovom receptu)
Čorizo kobasice (savršenstvo!)
Kroketi od šunke i bešamel sosa
Pohovane girice
Pohovani kalamari
Gambori u sosu (vidi prvu sliku)
Kozice
Grilovani oktopus
Pečene male zelene paprike
Mančego sir sa maslinama
Tost sa paradajzom (savršenstvo!)
Ruska salata (u Španiji se pravi sa tunjevinom)
Sangrija
Jedno od najpoznatijh španskih napitaka je svakako sangrija. Ima li išta lepše od osvežavajućeg pića od vina i voća. Kad god pijem sangriju napolju uvek se razočaram manjkom voća, kao i zbog nedostajanja prave alatke da ga pokupim sa dna čaše. Prvi problem se rešava tako što se sangrija pravi kod kuće, a drugi sa genijalnom slamčicom sa krajem koji ima kašiku, sa čime sam se prvi put susrela u Španiji.
Što se tiče odabira vina najbolje ja da to bude crno, mada moram da priznam meni je ok i sa belim i penušavim, to je inače američka izmišljotina. Španci za pravljenje sangrije koriste njihovo poznato vino Rioja, a vi možete bilo koje. Ohladite ga dobro u frižideru pre služenja.
Vinu se dodaje često sok od pomorandže i brendi, meni je voće sasvim dovoljno, od njega postane slatko. Od vas zavisi šta ćete od voća staviti u vino, moj izbor se nalazi u receptu.
Sastojci:
Kvalitetno crno vino (Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot noir)
Iseckano sveže voće (brskva, trešnje, jabuke, pomorandža)
Priprema:
U bokalu pomešajte ohlađeno vino i iseckano voće. Sipajte ih u čaše i služite.
Španski tost sa paradajzom
Ovo je toliko jednostavna stvar, a opet fenomenalna! Obavezno ga pripremite. Inače je omiljeni doručak u Španiji, zovu ga Pan con tomate.
Na slici je više tipičnih doručaka u Španiji, sendvič sa pršutom, ćurosi, tost sa paradajzom, sok od ceđene pomorandže i kafa.
Sastojci:
Paradajz
Kvalitetan hleb, najbolje ćabata
Beli luk
Maslinovo ulje
Krupna so
Priprema:
Presecite paradajz na dva dela, i svaki deo rendajte na najkrupnijiem delu rendalice, na kraju će vam ostati kora od paradajza u ruci, tako da ne treba da ga gulite. Dobićete nešto slično gustom soku od paradajza.
Kvalitetan hleb, ćabatu ili francuski hleb, zagrejte u tostu, a zatim ga natrljajte belim lukom i pospite maslinovim uljem.
Na kraju dodajte paradajz, pospite so, i uživajte.
Mančego sir
Mančego je polutvrdi sir od ovčijeg mleka poreklom sa visoravni La Manča. Veoma je popularan u Španiji. Najbolji način da ga konzumirate je da ga iseckate i služite, jer je greota da ga dodajete drugim jelima. Ima finu izraženu aromu sa notom koja podseća na orašaste plodove.
Uskoro na blogu opširnije o španskoj kuhinji, zaista je teško zaustaviti se kod jedne ovakve teme.
7 Comments
Sve je veoma interesantno i jedva cekam sledeci post
Hvala! Toliko toga sam probala, videla, naučila i slikala u Španiji, da imam previše materijala:)
Ciao,
Svidja mi se vas opis hrane ,, hvala sada ocekujem konkretan savet ,gde ici,sta obici
Pozdrav i ..hvala ,naravno
Mirjana, to putovanje je bilo pre par godina, evo ovde možeš da pogledaš kako je izgledalo – http://www.soibiberblog.com/vodic-za-putovanje-u-spaniju/