Jedno od ultimativnih letnjih jela, koje ume da vas preplavi neviđenim zadovoljstvom, i zbog kojeg ste spremni da uključite rernu i po najvećoj vrućini. To su mirisi i ukuso koji vas u momentu transportuje u neka davno prošla leta. Kao što znate, patlidžan može da se puni na razne načine, pogledajte patlidžan punjen kinoom i punjeni patlidžan na turski način (Imam bayildy), ali punjen mlevenim mesom je klasika. Dodaje mu paradajz, jer patlidžan traži nešto kiselo, i obavezno ga pospite sirom, koji kad se zapeče stvara divnu koricu. Tu plavi patlidžan prestaje da bude prilog, već postaje glavno jelo.
Ako želite da se upoznate još dosta jela sa plavim patlidžanom pogledajte ovaj članak.
Uvek me zabavlja, kako svakog leta, kada nagrnu Amerikanci u Evropu na odmor, ne mogu da se načude sa kojom lakoćom tamo gube kilograme, iako ne izlaze iz restorana. Takođe, ne mogu da se načude kako su Evropljani tako fit, za razliku od svojih zemljaka. I onda kreću razne teorije – kako je hrana u Americi puna otrova, industrija hrane ih namerno goji, kako Evropljani puše, pa su zato mršavi, kako su porcije u Americi ogromne, pa stresni život, itd. Ima istina u tome, ali da se ne lažemo, u Americi žive i fit ljudi, tako da to donekle pobija te teorije.
Po mom mišljenju jedan od glavnih razloga je to što američki turisti u Evropi neuopredivo više hodaju nego u Americi, gde se, ruku na srce, tako organizovana naselja da se ne može ništa bez vožnje automobila. I ono što je najvažnije, u Evropi još uvek postoji kultura spremanja hrane kod kuće. Amerikanci se dosta hrane izvan kuće, većina ne zna da kuva, prošle generacije nisu uspele da prenesu tu važnu životnu veštinu svojim naslednicima. I na kraju, u Evropi postoji stigma prema gojaznosti, ma kako zvučalo surovo, to ima važnu fukciju u društvu, jer se tako promoviše zdravlje.
Moram da priznam da sam i ja bila šokirana tokom nedavnog putovanja po Francuskoj, skoro je bilo nemoguće videti nekog ko ima problema sa težinom. Ono istina je, Francuzi imaju sitnu građu, ali svejedno, u donašnje vreme održaviti taj nivo skladnog izgleda je za veliku pohvalu. Da ne pominjem njihov stil, diskretan, raznovrsan i sa puno dobrog ukusa, i kod muškog i ženskog sveta. Iskreno, bila sam više fascinirana ljudima u Francuskoj nego arhitekturom, umetničkim delima i prirodom. Mogla sam da ih satima posmatram kako prolaze pored mene, to je bilo uživanje. Mislim da to zaslužuje poseban tekst, jer je to u neverovatnom kontrastu sa onim što viđam svakog dana na ulicama u Americi. Još jedna važna životna veština je u Americi izgubljena.
Plavi patlidžan punjen mlevenim mesom
sastojci:
3 srednjih plavih patlidžana
1/2 kašičica soli
1 kašika maslinovog ulja
1 luk, sitno iseckan
2 čena belog luka, sitno iseckana
450g mlevenog junećeg mesa
5 manja paradajza, sitno iseckana
1/2 kašičice soli
1/4 kašičice bibera
2 kašičice sušenog origana
2 šake mocarele, iseckane na manje kocke, ili one izrendane
1 šaka izrendanog parmezana
2 kašike maslinovog ulja
za služenje: svež peršun, sitno iseckan
priprema:
Najpre isecite patlidžan uzdužno i oštrim nožem zasecite dijagonalno rešetku u meso svake polovine, ali ne previše duboko. Ostavite peteljke jer se tako patlidžan neće raspasti tokom pečenja. Kašikom izdubite polovine patlidžana, i to što ste izvadili ostavite sa strane i posolite. U sve polovine patlidžana utrljajte so. Možete posle da ga properete, i da ga natapkate salvetom, ako hoćete da izvučete gorčinu iz patlidžana.
Zagrejte rernu na 200 C (400 F).
U šerpi zagrejte jednu kašiku maslinovog ulja, na srednje jakoj temperaturi, i u njemu dinstajte iseckani luk dok ne postane staklast. Dodajte beli luk, pa posle pola minuta dodajte mleveno meso, i pržite ga dok ne pobraoni. Zatim dodajte iseckani paradajz, sušeni origano, so i biber. Kuvajte sve 8-10 minuta, i tome na kraju dodajte izvađeno meso iz plavog patlidžana koje ste prethodno rukama ocedili.
Posolite izdubljeni patlidžan pa ga ispunite pripremljenom smesom, i na kraju ga pospite maslinovim uljem, pre svega ivice.
Pecite punjeni patlidžan u rerni 35-45 minuta, zavisi od njegove veličine, dok skroz ne odmekne. 10 minuta pre kraja pečenja stavite preko svake polovine mocarelu i parmezan. Tajna dobro ispečenog plavog patlidžana je da bude baš mekan, tako da kada se viljuška zabode u njega, ona bukvalno klizi.
Pošto se patlidžan ispekao, pospite ga iseckanim peršunom, i služite ga, najbolje uz prepečen hleb i jogurt.
3 Comments
Mnogo toga lepog je izgubljeno u Americi proteklih godina, ako je i postojalo.
Naša je sreća što poznajemo evropski način (svakodnevnog) življenja, evropsku estetiku i više od svega — odnos prema hrani.
Hvala što deliš svoja zapažanja i divne recepte koji su mi često inspiracija u kuhinji.
Restorane u Americi sve redje posećujem jer mi odavno ne predstavljaju nikakvo zadovoljstvo.
Najlepši pozdrav! 🌻
Ne znam više da li je to samo u Americi ili je to globalna stvar. Nedavno sam bila u Srbiji pa sam se uverila da su se i tamo stvari promenile, ne baš na bolje. Neverovatan konzumerizam i propaganada nisu baš doneli puno toga dobrog čovečanstvu, svet zaista sve više podseća na filmove Idiocracy i Wall-e. Zvuči kao kliše, ali tako je.