Nisam baš veliki poznavalac vijetnamske kuhinje, generalno dalekoistočna kuhinja mi nije toliko bliska, uvek ću radije otići u restoran nego da tu hranu spremam kod kuće. Srećom mogu da pitam prijatelje, koji vode poreklo iz Vijetnama, gde mogu da nađem njihov dobar restoran, jer ti azijski restorani mogu neverovatno da variraju po kvalitetu hrane. Ako se pitate kako se izgovara naziv ove supe, onda je to nešto između fo i fa.
Ima par stvari iz vijetnamske kuhinje koje me podsećaju na našu evropsku hranu, a to je ova čuvena supa Pho i sendvič Banh mi. Ovaj poslednji je vrlo blizak evropskom sendviču, uz par dalekoistočnih uticaja (ukiseljena repa, lišće korijandera), što ne čudi jer je Indokina (Vijetnam, Kambodža, Laos) dugo godina bila pod vladavinom Francuske. Više o ovom sendviču kao i recept možete pogledati ovde. Tu je i kafa koja se odomaćila u Vijetnamu, s tim što je tu služe hladnu sa kondezovanim mlekom.
Ima još jedan zanimljiv detalj u vezi evropskog uticaja na vijetnamsku kuhinju. Kad sam jedno vreme živela na zapadu Češke primetila sam tamo veliku zajednicu Vijetnamaca. Naime, zbog američkog-vijetnamskog rata tadašnja Čehoslovačka je primila dosta Vijetnamaca na privremeni rad ili studiranje, solidarišući se sa njihovom komunističkom partijom. Uglavnom Vijetnamci su se u Češkoj upoznali sa pivom. Kad su moji američki prijatelji obilazili Vijetnam upalo im je u oči dosta pivara sa češkim pivom, a onda sam im ja objasnila šta je razlog tome.
Inače pored evropskih uticaja, vijetnamsku kuhinju karakteriše i velika raznovrsnost, izbalansiranost, sveži sastojci, puno povrća, voća i začinskog bilja, kao i to da se ništa ne baca kada je meso u pitanju. Mnogi veruju da je vijetnamska kuhinja jedna od najzdravijih kuhinja na svetu. Namirnice koje se često koriste su: pirinač, testenina od pirinča, riblji sos, gambori, tajlandski bosiljak, lišće korijandera, limunova trava, đumbir, beli luk, kokosovo mleko, papaja, itd.
Ova kuhinja se bazira na popularnom konceptu pet elemenata koji definiše ukus, miris, teksturu pa čak i zvuk i boje jela. Mislim da sam ovom supom obuhvatila sve obavezne boje: belu, zelenu, crvenu, žutu i crnu (voda).
Ako ste ljubitelj dalekoistočnih supa pogledajte recepte i za Pileću supu sa soba testeninom i Kinesku kiselo-ljutu čorbu.
Pho supa
Ova supa može da se pravi i sa piletinom. Sastojci mogu da variraju od toga šta imate od namirnica. Goveđa supa se obično pravi od kostiju, ali vi možete da napravite i klasičnu goveđu supu. Ne zaboravite, ova supa je nastala po uzoru na francuske bistre supe.
Na kraju igrajte se sa sastojcima, ono što ne volite izostavite, dodajte ono što vam se sviđa, najvažnije je da vam se supa dopada, da zaista uživate u njoj.
Sastojci za 4 osobe:
1 1/2 l goveđe supe
1 anis zvezda
1 štap cimeta
1 komad svežeg đumbira (2cm), prepolovljen
So i biber prema ukusu
1 kašika ribljeg sosa
300g junetine (pečenica), vrlo tanko isečene
200g rezanaca od pirinča
1 šolja klica od pasulja ili soje
100g pečurki (enoki, šitaki)
Crvene slatke paprike, ili ljute, sitno iseckane (zavisi da li volite ljuto)
1 mladi luk, iseckan dijagonalno
1 šaka lišća korijandera, iseckanog
1 limeta, iseckana na četvrtine
Priprema:
Najpre skuvajte goveđu supu. Za to vreme iseckajte i pripremite sastojke.
U posaban sud sipajte 1 1/2 l goveđe supe, i kuvajte je na tihoj vatri zajedno sa anis zvezdom, đumbirom, cimetom i ribljim sosom oko 20 minuta. Dodajte so i biber prema ukusu. Par minuta pred kraj u supi skuvajte juneće meso.
Skuvajte rezance prema upustvu sa pakovanja.
U činije rasporedite rezanca, preko njih stavite komade mesa koje ste skuvali, zatim iseckane pečurke, mladi luk i papriku, klice, i sve to prelijte oceđenom vrelom supom. Pospite supu lišćem korijandera i služite je odmah uz sok od limete.
5 Comments
Koji je to deo mesa? I kako se kuva samo par minuta? Hvala! Pozdrav
Izvini, iz nekog razloga tek sam sada primetila tvoj komentar. U pitanju je pečenica, vrlo tanko isečena, oko 2-3mm debljine. Zapravo, originalno se sirovo meso stavi direktno u serviranu supu, ali to je za mene suviše rizično.
Meni je prva asocijacija za vijentamsku kuhinju spring rolls, ili kako se ovde zovu lumpije. Vrlo popularne u Holandiji. Secam se mog upoznavanja sa lumpijama od pre 26 godina, bilo je tu prilicno ljutog sambal sosa, da su mi suze krenule na oci. Sad su prilicno popularna jela sa lepljivim pirincem (sticky rice), hit je u restorancicu tik uz moj posao, kad god prodjem pored njega, podje mi voda na usta.
Lepo izgleda ova tvoja supica, ja bih dodalo jos malo limunove trave, jer ona daje posebnu notu supama, koja se meni jako dopada.
Limunovu travu ne mogu da nađem nigde ovih dana, i meni se puno sviđa. Htedoh da ubacim sliku tih rolnica, ali ko zna gde je ta slika. Čini mi se da je trenutno vijetnamska hrana jedna od najpopularnijih dalekoistočnih kuhinja.