Postoji par stvari koje volim kada je karfiol u pitanju. Karfiol iz turšije je meni omiljen, apsolutno neodoljiva stvar, onda ona kupa od cele glavice zapečena sa pavlakom, sirom i prezlama (recept pronađite u Patinom kuvaru), i pohovani karfiol. Ispečeni karfiol je takođe dobar, ali kuvani moja porodica ne voli, dovoljno je samo da osete miris. I odskoro ovaj kus-kus. Moj muž, kada ga je prvi put probao, nije verovao da je u pitanju karfiol.
Najbolje je da ga pravite sa začinima, suvim i koštunjavim voćem. Umesto ribizli može suvo grožđe, umesto pinjola bademi, umesto zatara, kumin u prahu, itd. Takav kus-kus se odlično složio sa jagnjećim kobasicama, koje su takođe fino začinjene. Zovu se Merguez, i prave ih na Severu Afrike i na Bliskom Istoku. Odlične su.
Kuk-kus od karfiola sa zatarom, sušenim ribizlama i pinjolima
Očistite karfiol od lišća, operite ga i osušite.
Natopite 3 kašike suvih ribizili, ili nekog drugog sušenog voća, u vrelu vodu. Ostavite ih oko 15 minuta da nabubre.
Pecite pinjole dok ne dobiju tamno zlatnu boju.
Pripremite začine, maslinovo ulje i narendajte koricu limuna.
Karfiol isecite na manje komade.
Stavite karfiol u multipraktik da se “izmrvi”, iz 2-3 puta.
Da bi se karfiol izmrvio potrebno je svega par sekundi, nikako nemojte da preterujete. Ukoliko ostanu već komadi, izdvojte ih, i stavite ponovo u multipraktik sa sledećom rundom karfiola.
Ukoliko nemate multipraktik možete da izmrvite karfiol uz pomoć rendeta, što je mnogo teži posao.
Dobijeni karfiol treba da bude teksture baš kao ovaj na slici.
Neki ovakav karfiol obrađuju na pari, meni pak više odgovara onaj ispržen u maslinovom ulju. Zagrejte 2-3 kašike ulja na srednje jakoj vatri i pržite karfiol uz mešanje oko 4-5 minuta, taman da bude al dente. Dodajte 1/2 kaščice krupne soli i crnog bibera prema ukusu.
Sklonite karfiol sa vatre i u njega umešajte 1 kašiku soka od limuna i 1-2 kašičice strugane kore limuna, 1-2 kašike zatara, oceđene ribizle i prepečene pinjole. Ostavite ga par minuta da se ukusi prožmu, a onda kus-kus služite kao prilog.
Ukoliko volite klasičan kus-kus, sličan recept pogledajte ovde.
5 Comments
Odavno sam pravila kus kus od karfiola. Ni po kakvom trendu. slučajno sam negd evidela recept i dopao mi se. I meni je malo grozno kad vidim kako se neke blogerke pomodare, hrono , paleo, dr ovaj onaj. Prosto postanu preko noći nutricionisti. Uvek sam za nas kuvala ono što volimo i volim da isprobam i nove stvari. U svemu treba biti umeren pa i u ispiranju mozga nekim trendovima koje vam nameću drugi..imitirajuči treće…
Slazem se sa Dzoli – trendovi u ishrani su mi bas bezveze. Nisam pomodar ni u cemu, sigurno ne u kuhinji. Puno putujem i imam puno prijatelja, kolega i poznanika iz raznih zemalja, pa volim da isprobavam recepte sa svih strana sveta. Plus, odrasla sam uz mamu koja se nije drzala klasike, vec je probala nove stvari. U Holandiji ima puno Marokanaca, pa je tako i marokanska kuhinja prilicno zastupljena. Marokanci cesto stavljaju suvo voce u tazin jela, koja su prilicno zacinjena. Bas cu da potrazim ove kobasice, pa da probam, iako nisam neki ljubitelj mesa.
Kobasice su fenomenalne, pre par meseci sam ih probala u nekom nazovi mediteranskom restoranu i oduševila sam se. Kad sam ih videla u radnji odmah sam ih kupila, ima i ljutih, i onda sam se setila da bi kus-kus od karfiola super išao uz njih.
Slažem se sa tobom. Kao što sam rekla meni je istorija ljudske ishrane fascinantna, čak volim da čitam knjige o tome, bez recepata:) i neverovatno je kako se ukusi menjaju i šta dovodi do toga. Et
Istina u zadnje vrijeme je baš ta modernost izražene u prehrani. Ja sam vidjela rižoto od karfiola.