Ja sam se odlučila za recept Ajne Garten, ali naišla sam na recepte Dejvida Lebovica i naše blogerke Jelene, pa možete i njih da probate. Koristila sam za kiseljenje sirće od belog vina, mada neko koristi limunov sok ili obično belo sirće.
Kako da napravite Rikota sir
Sastojci:
1 litar punomasnog mleka
2 šolje (500ml) slatke pavlake
3 kašike sirćeta od belog vina ili limunovog soka
1 1/2 kašičica Košer soli (krupnija so)
Pripremite i duplu gazu i veću cediljku.
- Skuvajte mleko i slatku pavlaku u koje ste dodali soli. Kad počne da vri, pomerite sa vatre i dodajte 3 kašike sirćeta. U roku od jednog minuta nastupiće reakcija, odvojiće se grudvasti deo od surutke.
- Kutlačom sipajte ceo sadržaj iz lonca kroz cediljku sa gazom. Ostavite da se sir cedi oko pola sata. Što duže to čvršći sir.
- Dobićete oko 2 šolje sira. U frižideru može da vam traje oko 4-5 dana, ali verovatno ćete sir pojesti mnogo ranije.
Ovaj uspešni pokušaj pravljenja sira skoro me je ohrabrio da se upustim u ambicioznije projekte. Već sam počela da razmišljam o nabavci Maje za sirenje kad budem uskoro išla za Srbiju. Ako neko ima ideju gde se ona kupuje neka mi javi.
Ispod je recept za koji vam treba domaća rikota kao i surutka preostala od njenog pravljenja. Jelo je ukusno, zdravo i brzo se pravi. Rikota i rukola su odlična kombinacija. Limun, beli luk i sveže samleven biber čine tu kombinaciju još savršenijom.
Pasta sa Rikota sirom i rukolom
Sastojci:
4 kašike maslinovog ulja
3 čena belog luka, isečenog na tanke listiće
1 limun, izrendana cela kora, plus sok od polovine istog
So i sveže samleven biber na krupno
1 šolja Rikota sira
1/2 šolje surutke od Rikota sira
1/2 pakovanja baby rukole
Priprema:
- Iseckajte beli luk na listiće. Izrendajte koru limuna i iscedite sok.
- Stavite pastu da se kuva, a kako da je dobro skuvate pogledajte ovde. Kuvajte je onoliko dugo koliko je to naznačeno na pakovanju.
- Dok se pasta kuva napravite sos. U dublju šerpu zagrejte preostalo maslinovo ulje na tihoj vatri i dodajte isečen beli luk. Pazite da se luk ne preprži. Dodajte koru od limuna, rikotu, so i sveže izmleven biber. Posle par minuta prženja sklonite šerpu sa vatre.
- Kada ste pastu skuvali i ocedili, sipajte je u šerpu sa lukom, rikotom i začinima. Dodajte pola šolje surutke, ali i više ukoliko je neophodno, i limunov sok. Sve dobro izmešajte i na kraju dodajte rukolu. Dodajte so i biber ukoliko je neophodno.
- Služite odmah.
24 Comments
Super ti je ispala a meni se ta rikota jako dopada jer se brzo pravi. Probaj Basu, imaš recept kod mene. nema dana da od kad sam je probala nemam malo tog sira u frižideru. Malo sam pojednostavila recept 2 litre mleka zagreješ skoro da provri, umešaš 200ml pavlake i 50-100ml jogurta(to nemaš ali nema veze to je moj dodatak), umotaš u ćebe preko noći i cediš 24 sata u frižideru. Dobije se pozamašna količina. Meni otklopljen sir stoji i 14 dana u frižideru svež. Bila sam navučena na ssireve, ali se oni beli kompaktni ne isplate.
Baš nešto razmišljam ovih dana da ga napravim! ODličan recept….
Volim tvoje fotografije 🙂
Krasan sir i krasna upotreba sira. Radila sam nekoliko puta domaći sir, imala sam fazu kad sam se baš bila navukla na to i stvarno mi je puno draže od kupovnog
Zvuči odlično!
Divan post i ja pravim sama sir slicno i najvise ga volim dok je jos topal
Bas pozelis da gricnes onu prvu sliku!:))) Nisam jos pravila taj sir, mada sam jednom pokusala da napravim domaci kackavalj, ali se dobije tako mala kolicina da posle vise nisam ponovila… ali ovaj sir je tako divan i kremast, moracu jednom da isprobam.:))
Just do ti!
Probacu Basu… hvala na ideji.
Moram i ja da se navučem na ovaj sir:-))) Vidim da je krajnje jednostavno i brzo, što volim! Obožavam ovakva jela sa sirom i rukolim. Sad odoh kod Jelene da vidim 'basu' jer sam propustila.
Volim kad neko napravi nesto sto inace kupujemo u prodavnicim npr sir…sve pohvale!
Da, ima neceg u tome… nekako se osecas samodovoljno, mislim ne zavisis od tamo nekih supermarketa…
Hvala, Mila!
Mislim da je rikota isplativija od kackavalja
Sa vocem?
Zanimljivo, probacu bas. Imam samo jednu malu zamerku. Pasta se nikad ne kuva sa uljem, jer ulje napravi film I onda pasta teze upija sos. To je osnovno pravilo kuvanja, samo voda I so 🙂 reci ce ti svaki Italijan 🙂
Poptuno ste u pravu. Trebalo bi da izmenim taj deo recepta. U međuvremenu sam ukapirala kako se dobro kuva pasta, evo linka http://soibiber.blogspot.com/2014/02/kako-da-dobro-skuvate-pastu-slikokaz.html
pravi rikota sir se pravi kuvanjem surutke uz dodavanje belog vinskog sirceta,količina surutke treba biti veća jer je iz nje iskorisćenje sastojaka manje
Glavni sastojak rikote je surutka, a ne mleko. Obično se koristi surutka koja se dobija od proizvodnje provolonea ili mocarele, jer ne sme biti od sireva za čije se sirenje upotrebljava kiselina, pošto ona dovodi do toga da se svi mlečni proteini iz sirovine već upotrebe u originalnom siru. Za proizvodnju rikote neophodne su velike količine surutke, jer u njoj ima jako malo mlečnih proteina, pošto većina u startu odlazi u prvobitan sir, prilikom dodavanja sirišta. Surutka se zagreva, ponekad uz dodatno dodavanje kiseline, kao što je sirće, da bi se preostale belančevine iz nje zgrušale. Temperatura na kojoj se obrađuje surutka je znatno viša, nego pri proizvodnji prvobitnog sira. Ovaj način pripreme sira je jako star- datira još iz Starog Rima i zove se Cato the Elder, odnosno Kato Stariji, po njihovom čuvenom vojskovođi koji se, po završetku vojne karijere, okrenuo političkom životu i primenio mnoge značajne reforme u agrokulturi tadašnjeg Rima.
Ko se još ne seća Katoa:) Nikad ne bih rekla da je po njemu Rikota dobila ime. Znam da Rikota zapravo nije sir, ipak me oznenađuje činjenica da se pravi od surutke… to stvarno mora da bude ogromna količina jer tu ima jedva nešto mlečne supstance. Hvala puno na interesantnoj priči o Rikoti. Pozdrav, Ivana
ovo je zapravi recept za kaljatu( it. cagliata), kucna verzija ricotte koja se u originalu pravi od surutke, pa otud i ime ri-cotta, jer se vise puta kuva. Moze da se koristi i jabukovo sirce (20ml) ili rennet(it. caglio; srb. maja) zivotinjskog porekla, koje se u italiji kupuje u apotekama. pozdrav
Hvala za info. Neko mi je to već rekao. Definitivno nije pravi sir, ali je mnogo dobra, obožavam da je jedem, i u slatkim i u slanim jelima.
Maju ovde u Kanadi kupujemo u svim evropskim prodavnicama. A sto se tice pokusaja rada sa majom, ja mogu da napravim sir samo ako je mleko sa farme. Mleko iz prodavnice nista ne uradi. Cak ne pomaze sto stavim prilicno slatke pavlake. Najbolje od svih tih rabota, dobijem mascarpone sir. Mada, s obzirom da si na tu kolicinu mleka i pavlake dobila dve solje sira, to znaci 1/3 od ukupne kolicine, mleko kod vas je neuporedivo kvalitetnije nego ovo sto ja kupujem ovde.
I ja sam dobila bezvezan sir koristeći Maju. Ovde je nelegalna prodaja nepasterizovanog mleka. Ne znam, mi gotovo uvek koristimo punomasno organsko mleko, zbog dece, tako da je moguće da je to razlog njegovog kvaliteta.
Nisam još probala da pravim maskarpone ali se spremam da napravim Labneh, bliskoistočni kremasti sir, pravi se od grčkog jogurta i mleka.