Meni se oduvek dopadao dragoljub kao cvet. Kada sam saznala da može da se koristi kao začininsko bilje oberučke sam tu ideju prihvatila. Proletos sam zasadila tu biljku u bašti i čekala da poraste, da počne da cveta, izučavala njenu kulinarsku upotrebu, tražila recepte i na kraju spontano došla na ideju da napravim salatu čiji recept sledi. Moram da priznam da sam veoma ponosna na taj recept, jer ne samo što salata lepo izgleda već je veoma zdrava i ukusna.
Uglavnom se dragoljub, ili potočarka, kako je još zovu, koristi kao dodatak salatama. I cvet i list se koriste, pa i pupoljci, koji ukiseljeni imaju jako sličan ukus kapru.
Saveti za gajenje dragoljuba
Kada birate vrstu, moj savet vam je da nađete sitniju biljku, jer u mom slučaju biljka je rasla nekoliko metara uz ogradu, i okupirala mi ceo prostor. Dalje, ova biljka voli siromašnije tlo, tako da zaboravite na prehranu. Ja sam koristila organsko đubrivo koje je dovelo do toga da samo listovi rastu a tek po koji cvet.
Salata sa dragoljubom
Sastojci za salatu za dvoje:
1 krastavac
1 manja žuta tikvica
Šaka mladih listova i cvetova dragoljuba
2-3 kašike ajoli namaza (Aïoli, provansalski namaz sličan majonezu koji se pravi od belog luka, maslinovog ulja i jaja, ja sam poslednjih meseci potpuno luda za njim)
Priprema:
Oljuštite krastavac i isecite ga. Iseckajte i svežu tikvicu sa korom (da, i nju je moguće jesti svežu ako je dovoljno mlada). Izmešajte krastavac i tikvicu u tanjiru u kome će te služiti salatu. Pospite ih sa listovima i cvetovima dragoljuba i preko njega stavite ajoli namaz. Možete sve da izmešate, a i ne. Ajoli kao dresing fantastično ide uz aromu dragoljuba.
Više o začinskom bilju pogledajte ovde – Začinsko bilje za početnike.
11 Comments
Ivana, ja vec trecu godinu pokusavam da uzgojim dragoljub iz semena, ali nikako mi ne uspeva… 🙁 Ne znam u cemu gresim. Seme proklija, biljka krene da raste i stane dok je jos mala. Mislim da je greska u tome sto je bio na direktnom suncu, ali nisam sigurna…
Imas li ti ideju? Nisam ga prihranjivala…
Ivana, ja vec trecu godinu pokusavam da uzgojim dragoljub iz semena, ali nikako mi ne uspeva… 🙁 Ne znam u cemu gresim. Seme proklija, biljka krene da raste i stane dok je jos mala. Mislim da je greska u tome sto je bio na direktnom suncu, ali nisam sigurna…
Imas li ti ideju? Nisam ga prihranjivala…
Dragoljub ne voli previse sunca, moj je pak bio izlozen dosta pa je rastao kao carobni pasulj. Probaj sledeci put sa nekom drugom vrstom. I posadi ga na nekom drugom mestu. Nekad mu treba dugo da proklija, ali to nije u tvom slucaju. Srecno sa dragoljubom sledece sezone!
interesantno! a kako se dragoljub zove na engleskom?
nisam nikad probala, pokusat cu u proljece nabaviti sjeme pa da vidimo cudesa :-))
nisam ju nikada jela, baš zanimljivo
E ovo je genijalni naziv Dragoljub. Pitam se kako li je ime nastalo kod nas. jasno mi je potočarka ali ko je Dragoljub? Ja bi tako rado probala sav taj zeleniš divlji ili uzgajan koji tako egzotično deluje ali nema gde da se kupi. naš vrhunac je rukola. Sreća da i nje ima.
Lepa kompozicija in verjamem, tudi okusna.
Lep pozdrav, Lu
Na mojem blogu imaš nagrado, oslasi se.
Jovanka, ne pratis na casu…. Nasturtium!
I meni se puno svidja ime… Ne, to nikako nije egzoticna biljka… kladim se da je ima u svakoj drugoj basti u Srbiji. Tu ima i kadifa koja takodje moze da se koristi kao zacin. Jos nisam probala ali kazu da se koristi umesto safrana da da boju jelu.
Btw, manje vise svuda rukola se pojavila relativno skoro, jako dugo bila je skroz zanemarena biljka. Pa srecno sa pronalazenjem biljcica!
Hvala, Lu! Probacu da izdvojim vreme za tvoj blog.