Znate onu scenu u filmu Julie & Julia kada glavna junakinja pada u histeriju zbog zagorelog jela koje je ostavila da se peče u rerni duže nego što je trebalo. Džuli sa pravom doživljava stres jer je to jelo trebalo da bude vrhunac njenog poduhvata. Ne, to nije obično jelo, to je Boeuf Bourguignon, signature jelo (što bi ovde rekli) Džulie Čajld. Ova čuvena američka kuvarica ga je proslavila.
To je zapravo francuski goveđi gulaš, koji se zaista dugo peče u rerni, ali prilično je jednostavan za pravljenje. Ukus mu je toliko dobar da sam potpuno sigurna da će se naći na listi vaših omiljenih jela, ako već nije. Svi sastojci, povrće, začini, meko i sočno meso su u apsolutnoj harmoniji, ja tu ništa ne bih menjala.
Pre neki dan sam ga ponovo pravila i rešila sam da recept napišem i na srpskom. Na mom drugom blogu na engleskom gde sam već ranije postavila post o ovom jelu možete da nađete i kratku priču o mom obilasku kuhinje Džulije Čajld u Smithsonian muzeju u Vašingtonu.
Ovo jelo se obično pravi za prilike kada imate malo veći broj ljudi. Ja sam ga pre neko veče pravila kada sam bila domaćica mog kluba knjige, još smo plus slavili dolazak nove bebe jedne od članica. Ovo pominjem zbog prilično uspele kombinacije hrane koje sam napravila za tu priliku. Sva hrana je bila iz francuske kuhinje. Za predjelo sam služila pečeni paštrnak uz sos sa pavlakom, majonezom i sokom od limete. Recept možete da nađete ovde. Kao glavno jelo je bio Boeuf Bourguignon uz pečeni krompir. Za dezert smo imali cream puffs iliti princes krofne (odličan recept je ovde). I to sve uz puno, puno vina. Jednoj drugarici se bilo slošilo pa je odležala na krevetu. Uglavnom večera je super prošla.
-
Dublja posuda za pečenje, nešto kao na slici dole, najbolje ako imate tučani sač (dutch oven)
-
100g iseckane slanine
- 1 kašika maslinovog ulja ili običnog ulja
- 1kg nemasne govedine, isečene na kocke, 3-4 cm veličine
- 1 veća šargarepa, iseckana na kolutove
- 1 veći luk, iseckan
- 1 kašičica soli
- 1 / 4 kašičice mlevenog crnog bibera
- 1 kašika brašna
- 1 i 1 / 2 šolje suvog crnog vina
- 2 do 3 šolje goveđe supe
- 1 kašika paradajz pirea
- 2 čena zgnječenog belog luka
- 1 / 2 kašičice timijana
- Lovorov list
- 18 do 24 komada maleckog luka koga ovde zovu pearl onion
-
250g pečuraka, isečenih na četvrtine
-
Malo peršuna
-
Zagrejte rernu na 235C.
- Propržite slaninu u ulju na umerenoj vatri, 2 do 3 minuta, dok ne pobraoni. Izvadite je i stavite na papirnati ubrus da se mast malo ocedi. Pojačajte vatru i na preostaloj masti propržite meso.
- Ukoliko iz mesa predhodno uklonite tečnost sa papirnatim ubrusom, ono će tokom prženja lepo da porumeni. Meso pržite dok ne dobije koricu, a zatim ga zajedno sa slaninom stavite u sud u kome ćete jelo peći.
- U preostaloj masti stavite iseckano povrće da se malo proprži, oko 5 minuta.
- Pobiberite i posolite meso, a zatim ga pospite brašnom i promešajte. Stavite meso u rernu, na srednji nivo, da se peče 4 minuta. Zatim ga izvadite promešajte i ponovo vratite u rernu i ponovo pecite 4 minuta. Zahvaljujući ovom postupku meso će da dobije hrskavu koricu.
-
Izvadite posudu iz rerne i smanjite temperature na 165C. U posudu umešajte prženo povrće, sipajte vino i goveđu supu taman da pokrije meso u posudi. Stavite paradajz pire, začine, beli luk i vratite jelo u rernu. Tamo će se krčkati oko 2 1 / 2 do 3 sata. Ja tokom poslednjeg sata pečenja jelo pokrijem folijom. Utvrdićete da li je gulaš gotov tako što ćete probosti meso viljuškom. Ukoliko je meso mekano znači da je gotovo. Trebalo bi da imate oko 2 i 1 / 2 šolje sosa, ni previse gustog a ni retkog.
-
Dok se meso kuva, pripremiti luk i pečurke.
-
Napravite dinstani sitni luk (pearl onion): zagrejte 1 ½ kašike maslaca i kada počne da peni dodati 18-24 oguljenih komada sitnog luka. Pržite luk na jakoj vatri 10 minuta. Mešajte ga da dobije ravnomernu braon boju. Kada porumeni, dodajte ½ šolje goveđe supe i začine (uvezana 1 grančica timijana, 2 grančice peršuna i lovorov list). Pokrijte i kuvajte na laganoj vatri 45-50 minuta.
-
Propržite pečurke sa 2 kašike maslaca na jakoj vatri. Pre nego što počnu da ispuštaju tečnost sklonite ih sa vatre. Pobiberite i posolite ih.
-
Pošto je đuveč pečen dodajte mu pečurke i luk. Dodajte još soli i bibera ukoliko je potrebno.
20 Comments
Jako volim ovaj Burgundski Gulas.I naravno secam ga se i iz filma;))Tebi je u svakom slucaju odlicni uspeo;)
Njen recept mi stoji već godinu dana u to do listi. Famozno jelo. Nisam gledala film ali sam videla isećke i super je.
Probala sam ga ovog proleća u Parizu, u predivnom restorančiću na Monmartru i mogu reći da je moja odluka da Boeuf Bourguignon prvi put probam tek kada odem u Francusku bila najbolja odluka ikada 🙂 Imam lepu svežu teletinu u zamrzivaču i sada znam šta ću od nje da napravim 🙂
ovo je vrhunski! zvuči kao jedno jako lijepo druženje 🙂
Jako mi se dopada tvoj blog! Super recepti… 🙂 Ovo je izvrsno jelo… 🙂
Svako ko je food bloger mora obavezno da pogleda film, a svako ko je ljubitelj i poznavalac hrane knjiga Džulije Čajld "Moj život u Francuskoj" je nezaobilazno štivo.
Videla sam kod Maje da te interesuje Vokijev kuvar. Ja ga imam u formatu Word dokumenta, pa ako želiš pošalji mi mejl da ti ga pošaljem.
Jelena, to bi bilo super. Pokusacu da ti posaljem email adresu na tvom blogu.
Caosss, mene jako interesuje da li neko zna da li je njen kuvar preveden na srpski jezik, i ako jeste gde mogu da ga kupim?
Nisam sigurna, zapravo velika je verovatnoca da nije preveden. Ne znam kako stojis sa engleskim, ali mozes da je narucis preko Amazona, engleski je dosta jednostavan u knjizi. Takodje, postoji puno njenih emisija i recepata na web-u pa mozes besplatno da ih preuzmes… mislima da na mom blogu ima 4 njena recepta. Good luck!
Zbog ovog recepta, filma i popodne provedeno u knizari citajuci Dzulijine knjige, kupih specijalni lonac za gulas, avantura krece sledece nedelje!
Samo da napomenem da sam se odrekla Lauren torbe u korist lonca 🙂
Frau, to je velika žrtva, moram priznati. Kad budeš napravila ovo jelo videćeš da je vredelo.
Frau, to je velika žrtva, moram priznati. Kad budeš napravila ovo jelo videćeš da je vredelo.
Gulas je bio pravi francuski za razliku od ovih koje pravim na madjarski nacin u ekspres loncu! Meso je bilo super meko, pecurke zadrzale oblik i ukus, a maleni luk potpuno iznenadjenje! Na zalost ovom prilikom necu saznati koliko je dobar kad odstoji – sve se pojelo odmah! Samo jedno pitanje za sledeci put – sad sam koristila braon sampinjone koji su cvrsci i daleko ukusniji od belih, da li sledeci put mogu koristiti sitake i one cudne kineske?
Taj mali luk, ili cibule, je bilo otkrovenje za mene. Skoro sam ga pravila kao odvojeno jelo sa estragonom I bilo je fantasticno. Jedino je nezgodno za ljustenje. Sto se tice pecuraka, te tamne, krimini, i bele su iste pecurke, samo su ove prve vremesnije. Malo su cvrsce, istina. Preskoci kineske pecurke, ovo jelo nije za njih pravljeno:)
…Zovite me Dzuli.
Jedne noci oko ponoci, resih, napravih, legoh i okasnih 20 minuta… Dehidrirao je sos, ali ipak je proslo sa vrlo dobrim ocenama za stolom.
Moram da kazem da se vrganji odlicno uklapaju u ovo jelo, kad vec nisam imala cibule ili cipollini onion ( u Beogradu sam nasla samo mariniran, a to mi je bzvz ).
U principu, racunala sam i na backup varijantu – gotovo u minut tacno budjenje moga sina, ali malom se omaklo, a i meni sa satom. Dzulija, Dzuli, Ivana, bice bolje next time… I promise. 😉
Hahhaaha, prava si Džuli! Ne znam šta da ti kažem te cibule se užasno naporne za čišćenje, ipak su veoma ukusne, čak i kad se prave kao prilog nezavisno od ovog jela. Ne sumnjam da je jelo dobro ispalo. To nam je omiljeni izbor kad nam dođu gosti. Moram da primetim, tvoja porodica mora da uživa u brojnim jelima sa bloga koje im spremaš:)