Kako je sve počelo? Nisam sigurna da je to baš tako, ali ja uvek uzimam dva događaju kao ključne u mojoj blogerskoj karijeri. Prvi, ide daleko u prošlost, dobro ne baš previše daleko, to je dan mog venčanja kada sam dobila na poklon od muža Patin Veliki narodni kuvar. “Mojoj Ivani, da mi lepo kuva“, pisalo je na knjizi. Ne mogu da kažem da sam bila previše oduševljena poklonom, ali ta rečenica me je definitivno pratila u životu kao neki usud.
Onda je dosta vremena prošlo, čak smo se preselili i na drugi kontinent, dobila sam bebu, pa onda čekala drugu, i u prilično delikatnom stanju odbijala da jedem razne stvari, posebno neukusan hleb koji smo kupovali u obližnjoj prodavnici. Jednog dana u očaju sam rešila da ga sama napravim. Nabavila sam neke knjige, kao i materijal i alatke, i počela da mesim i pečem hleb koji je bio toliko superiorniji od onog kupovnog da mom oduševljenju nije bilo kraja.
Kako sam pravila nove i nove vrste hlebova pokušavala sam da ih zabeležim na fotografijama, i tako su se našle moje dve velike strasti – kuvanje i fotografisanje.
Onda je počelo istraživanje i druge hrane, više ili manje uspešno. Najpre sam pravila ona klasična, veoma popularna jela, i tu sam shvatila da su stvarno izuzetna. Međutim, ono što me je jako obradovalo jeste to da sam sama mogla da napravim nešto što po kvalitetu parira kuhinjama boljih restorana. Važno je izabrati dobar recept, nekad ni to nije lako, ali ja sam ih pronalazila, i želela sam da ih delim sa drugima.
Kada vaša nepca dožive katarzu konzumiranjem nekog savršenog jela, nema više nazad. Vi pokušavate iznova da doživite taj osećaj stalno nešto petljajući po kuhiji, i znate šta, to mesto će vam uskoro biti omiljeni deo doma. Tada nema više onog pitanja iz očaja – Šta da spremim danas za ručak, vi ste puni ideja, jer toliko stvari čeka da bude isprobano.
Ako mene pitate, kuvanje je definitivno najkreativniji posao u kući, ako već svaki dan morate da se bavite time onda učinite da vam to bude zabava i da uživate u tome. Čak će i vaša porodica i prijatelji imati koristi od toga. Na kraju ishrana govori puno i o vašoj kulturi življenja.
Za dobro jelo najvažnije su dve stvari: kvalitetni sastojci i dobre tehnike. Što se tiče ovog drugog to razvijate stalnom praksom i to će vam pomoći da od par sastojaka, recimo ostataka iz frižidera, napravite sjajna jela za veoma kratko vreme. Kvalitetne i zdrave sastojke nije lako naći, zato sam počela da gajim povrće i začinsko bilje u svom malom gradskom dvorištu i ne ide mi uopšte loše. Iskreno, veoma uživam u tome.
U početku nisam imala jasnu ideju šta tačno želim pisanjem bloga, a onda sam kasnije shvatila da veoma volim da delim lepe stvari sa drugim ljudima, i želim da im pokažem da sa malo novca mogu sebi da priušte luksuz dobre hrane. Možda ne možemo da platimo neku skupu garderobu, nameštaj ili egzotična putovanja, ali možemo da uživamo u vrhunskoj hrani koju smo sami pripremili, i super se osećamo zbog toga.
Pored toga što volim da pišem o hrani, tu su i priče o životu u Americi, crtice koja imaju za cilj da bolje objasne osobenost Amerikanaca i njihovog načina života. Neke od mojih članaka možete da nađete i na vebsajtu B92 i Politike.
Ne zanemarujem ni domaću kuhinju, zapravo tek sam počela da je stvarno razumem i cenim spremanjem internacionalnih jela. Da bi i drugi ljudi saznali o njoj pišem blog na engleskom, Dolce fooda, sa receptima domaće kuhinje. New York Times je na svom vebsajtu objavio dva recepta sa mog bloga, a i čuvene Rafaelo kuglice su objavljene u Baltimore Sun-u kao pobednički božićni kolač.
Da napomenem da sam u početku pisanja bloga dosta koristila američke mere u receptima, kao što su šolje. Ukoliko na njih naiđete ovde ćete naći konvertovanje američkih mera u naše.
Napravila sam i jedan mali kulinarski englesko-srpski rečnik koji će vam pomoći da se bolje snalazite sa stranim receptima.
Imate i kulinarski rečnik, koji stalno proširujem, gde možete da saznate više o nekim manje poznatim namirnicama.
Možete da se družite sa mnom i na mojoj Facebook stranici gde sam dosta aktivna.
Ako vam se dopadaju moje fotografije, možete da ih naručite ovde.
Moje YouTube video recepte pronađite na ovoj stranici.
Sada možete da čitate moje recepte i priče u odštampanoj knjizi, nedavno objavljenoj. Više o knjizi, Američki kuvar, pogledajte ovde.
I na kraju moram da napomenem moje najmilije, brižnog i kreativnog muža, i nestašnu decu, sina Konstantina i ćerku Irinu, sa kojima živim u Baltimoru.
Ivana Lalicki
23 Comments
Ivana- svaka cast majstorice.Ista se stvar desila i meni u vezi sa hlebom, tako da nas dvoje mladih sedamdesetogodisnjaka uzivamo u domacem mesenju i kuvanju iako je moj muz Juznjak iz Georgije, a pecanje i povrtnjak su mu glavni izvor zadovoljstva. Milica
Milice, baš lepo što ste se javili. Evo, ja sam upravo zalila baštu, drugi put danas, kod nas je baš velika vrućina. Vaše godine su idealne za razne hobije, uživajte u njima. Veliki pozdrav iz Baltimora, Ivana
Ivana, hvala ti puno što si za mene otkrila nove recepte !Brašno od badema za mene je pravo otkrovenje !
Maja
Hvala, Majo! Biće ih još!
zasto nijedan recept ne mogu da skinem copy paste sa sajta?
Kristina, to je zato što sam zaključala sadržaj na mom blogu. Mnogo njih je kralo moje fotografije, pa i čitave stranice, umesto da ih tužim ja sam zaključala svoj blog. Da ne pominjem da te iste fotografije sa bloga negde naplaćujem, dakle neko ih kupuje, pa prema tome nije u redu da ih drugi kradu i to za komercijalne potrebe. Ako želiš da sačuvaš recept možeš da koristiš opciju screenshot, koristi snipping tool, malo je lošijeg kvaliteta al za recept je ok. Osim toga, uvek možeš da dođeš na blog i pogledaš recept.
Mozete li mi poslati uslove i nacin ucesca u vasoj nagradnoj igri. Danas sam sam primila vasu knjigu.
Srdacan pozdrav,
Mira Komadina
Miro, do sada sam organizovala dve nagradne igre za kupce mog kuvara, i one su prošle. Ove godine, nažalost, neću moći da dođem u Srbiju, i donesem paket američkih proizvoda, to su bile nagrade, tako da ništa od nagradne igre. Možda se nečeg drugog dosetim.
Svaka cast Ivana!! Čestitam od srca!
Hvala, Marina!
Svaka cast. Ovde me doveo tvoj vlog o americkom jugu. Veliki pozdrav!
Stvarno? Gde tačno?
Pregledno, sadržajno, lično i iskreno. Baš mi se dopada pristup. Samo napred!
Liljana, hvala na lepim rečima i podršci!
Bravo Ivana. Mi živimo u Nemačkoj, imamo troje dece. Moja supruga je Ruskinja, po zanimanju klasična muzičarka, i fantastično kuva. I čestitamo ti oboje na trudu, samo napred. Sad smo kod nas u bašti i baš pričamo o sarmicama od zelja i ne možemo ovde isto da nadjemo zelje nigde – moram nekako da nabavim seme kao ti i zasadima ga. Dobru si mi ideju dala 🙂
Milutine, hvala! Dovoljno je jednom da posadite zelje i ono će svake godine da se obnavlja. Uzmite francusku vrstu koja je delikatnija od one divlje. Baš sam pre neki dan pravila divnu musaku od krompira mlevenog mesa i zelja, moram da stvaim recept na blog. Vaša žena voli da kuva verovatno zato što je kreativna i vredna, i ima umetničkog talenta, to nekako sve ide zajedno. Veliki pozdrav iz Baltimora, Ivana
Skoknucemo do Francuske jedan dan, pa ćemo da nabavimo tamo. Musaka zvuči dobro, takvu nisam još jeo. Btw. jeste, u pravu si, voli da kuva jer je vredna, ide sve to zajedno. Čekaj evo njenog sajta: http://www.antoninakrymova.com.
Zavidim Vam. Nama ni ovog leta nije pošlo za rukom da posetimo Francusku. Pogledaću blog.
Baš Vam je lepa žena, rado ću je poslušati.
Ivana, kada pises o Kaoni, kao da pises o mojoj Kotrazi.
Hvala,
Pozdrav iz New Orleans-a, Miro.
Ha, pa to je čak blizu Kaone. Put za Nju Orleans je otkazan znog korone, to mi je bio rođendanski poklon, ali posetiću ga kad-tad. Pozdrav iz Baltimora!
Uz vas sam naucila da mesim 🙂
Kako je to lepo čuti!